تبلیغات
جالبترین خبر دیجیتال - مطالب تیر 1397
یکشنبه 10 تیر 1397  01:18 ب.ظ
توسط: درسا م


دامنه ها


adakit.ir

almasshoping.ir     aliabad-samacollege.ir    persianissimo.ir       rashtcemetery.ir    kafetakhfif.ir          axnew.ir

iranmicronet.ir    astaraonline.ir    atenas.ir    ghorvehtvto.ir     concrete-day.ir


greencard-pro.ir   varshahid.ir   fllowers313.ir         polyethylenes.ir     boran-barzan.ir        chemaztapeh.ir

*************************************************************************

mersada.ir


****************************************************************

***********************************************************************


      

*********************************************************************

*************************************************************************
***********************************************************************

 asrejavanan.ir  buyshimmer.ir femalehours.ir arbbatarh.ir buy-best.ir

 ******************************************************************

bahalbaxx.ir  iranwebbase.ir pnn24.ir rao-co.ir   sisx.ir

*******************************************************************

adote.ir asnafkaraj.ir b8b.ir gorganblog.ir buyslim-patch.ir downloadmovies.ir e-fakhteh-a.ir
 
**********************************************************************
 Ansar83.ir  lovelykids.ir  mazinet.ir   galaxy-kids.ir  gilanjobs.ir   b-gharargah.ir
Bia2prozhe.ir  newsresan.ir     Yeganehcloob.ir  zibar.ir  Castledl.ir ddfsb.ir  Deckcha.ir

 
 
  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
دوشنبه 4 تیر 1397  01:27 ب.ظ
توسط: درسا م

شرکت های سهامی، از نوع شرکت های سرمایه هستند که در آن ها شخصیت شرکا کم رنگ است، به ویژه در شرکت های سهامی عام .
حقوق شرکا ( سهام داران ) در قالب " سهام " تبلور می یابد که قابل نقل و انتقال است و مسئولیت سهام داران محدود به آورده آنهاست.
مرحله تشکیل شرکت سهامی، مرحله اعطای شخصیت حقوقی به شرکت است. مقررات و تشریفات راجع به تشکیل شرکت سهامی بسته به اینکه شرکت از نوع شرکت سهامی خاص باشد یا عام، متفاوت است. ما در این مقاله به بررسی شرایط ماهوی و شکلی شرکت سهامی خاص می پردازیم. با ما در ثبت شرکت کیا همراه باشید.
تشکیل شرکت های سهامی خاص :
شرکت هایی که تمام سرمایه آن ها در موقع تاسیس منحصراَ توسط موسسین تامین گردیده است شرکت سهامی خاص نامیده می شوند. لذا، در شرکت سهامی خاص موسسان به سرمایه اشخاص ثالث ( عموم ) رجوع نمی کنند و به همین خاطر، پیچیدگی های موجود در تشکیل شرکت سهامی عام، در تشکیل شرکت سهامی خاص وجود ندارد.
در ارتباط با شرایط ماهوی تشکیل این نوع شرکت، گفتنی است : " برای تشکیل آن باید حداقل سه شخص حضور داشته باشند ( ماده 3 لایحه قانونی 1347 ) که بر اساس قواعد حاکم بر شرکت ها می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند ".
برای تشکیل این نوع شرکت، داشتن اهلیت ضروری نیست و ولی یا قیم محجور نیز می توانند واسطه تشکیل شرکت برای اشخاص فاقد اهلیت شوند.
سرمایه شرکت سهامی خاص، حداقل یک میلیون ریال است ( ماده 5 لایحه قانونی 1347 ) و توسط موسسات هنگام تاسیس تامین می شود( ماده 4 لایحه قانونی 1347). کلیه سرمایه شرکت باید هنگام تاسیس توسط موسسان تعهد شود ولااقل سی و پنج درصد آن نقداَ- یعنی هنگام تاسیس- پرداخت شود. بقیه سرمایه شرکت نیز زباید در مدت مقرر در اساسنامه توسط مدیران مطالبه شود و پس از نشر آگهی موضوع ماده 35 لایحه قانونی 1347 و تشریفات منعکس در این ماده، سهام سهام دارانی که باقی مانده مبلغ آن ها پرداخت نشده، از طریق بورس و یا از طریق مزایده به فروش می رسد و پس از کسر هزینه های فروش، اگر مبلغی باقی بماند، به حساب صاحب سهام فروخته شده پرداخت می شود.
سرمایه جمع شده، زمانی در اختیار مدیران قرار می گیرد که شرکت به ثبت رسیده باشد. ( ماده 22 لایحه قانونی 1347).
شرایط شکلی تشکیل شرکت سهامی خاص در ماده 20 لایحه قانونی ذکر شده است. به موجب این ماده، برای تشکیل این شرکت کافی است مدارک ذیل را به انضمام اظهارنامه درخواست ثبت شرکت به مرجع ثبت شرکت ها ارائه شود :
1- اساسنامه شرکت که باید به امضای کلیه سهام داران رسیده باشد؛
2- اظهارنامه مشعر بر تعهد کلیه سهام و گواهینامه بانکی حاکی از تادیه قسمت نقدی که نباید کمتر از سی و پنج درصد کل سرمایه باشد. اظهارنامه مذکور باید به امضای کلیه سهام داران رسیده باشد. هر گاه تمام یا قسمتی از سرمایه غیرنقدی باشد، باید تمام آن تادیه و تقویم شود و ارزش آن در اظهارنامه منعکس گردد. هر گاه برای برخی شرکا سهام ممتاز پیش بینی شده باشد، امتیازات این سهام باید در اظهارنامه قید شود ؛
3- صورت جلسه مبنی بر انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت که باید به امضای کلیه سهام داران رسیده باشد. امضای این صورت جلسه توسط کلیه سهام داران ضروری است، هر چند لازم نیست همه آنان به انتخاب مدیران قید شده در صورت جلسه رای داده باشند ؛
4- صورت جلسه ای حاکی از قبول سمت توسط مدیران و بازرسان که حکایت از تشکیل لشرکت می کند. ( بند 4 از ماده 20 لایحه قانونی 1347) ؛
5- ذکر نام روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های راجع به شرکت تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.
تبصره : ذیل ماده 20 لایحه قانونی تاکید می کند که برای تشکیل شرکت سهامی خاص و سپس ثبت آن، تشریفات دیگری که برای تشکیل شرکت های سهامی عام پیش بینی شده لازم نیست، بنابراین مثلاَ برای تشکیل شرکت، تشکیل مجمع عمومی موسس لازم نیست. 


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()   
   
دوشنبه 4 تیر 1397  01:24 ب.ظ
توسط: درسا م

امروزه بسیاری ازجوانان به دلیل کمبود اطلاعت، تنوع طلبی و برداشت نادرست تصمیم به مصرف مواد مخدر گوناگون را می گیرند. یکی از دلایل مهم مصرف مواد مخدر برای جوانان کمبود محبت از جانب خانواده می باشد. همانطور که واضح است مواد مخدر برای بدن مضر و باعث تخریب بافت های بدن می شود. بر اساس آمار گرفته شده تقریبا به تعداد۷۰۰۰ موسسه ترک اعتیاد در ایران وجود دارد و همچنین بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر یک میلیون وچهارصد نفر در ایران معتاد به مواد مخدر می باشند. طول درمان۵۰ درصد از معتادان به مواد مخدر خاصی مانند صنعتی، سه ماه می باشد.امروزه بسیاری ازجوانان به دلیل کمبود اطلاعت، تنوع طلبی و برداشت نادرست تصمیم به مصرف مواد مخدر گوناگون را می گیرند. یکی از دلایل مهم مصرف مواد مخدر برای جوانان کمبود محبت از جانب خانواده می باشد. همانطور که واضح است مواد مخدر برای بدن مضر و باعث تخریب بافت های بدن می شود. بر اساس آمار گرفته شده تقریبا به تعداد۷۰۰۰ موسسه ترک اعتیاد در ایران وجود دارد و همچنین بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر یک میلیون و چهارصد نفر در ایران معتاد به مواد مخدر می باشند. طول درمان۵۰ درصد از معتادان به مواد مخدر خاصی مانند صنعتی، سه ماه می باشد.بنابراین برای درمان اعتیاد به مواد مخدر باید از افرادی که دارای تخصص و تجربه می باشند، کمک گرفت. برخی از افراد نیاز به بستری برای درمان دارند. در اینصورت نیاز به ثبت موسسه مواد مخدر برای افراد می باشد در نتیجه افرادی که قصد ثبت این نوع موسسه را دارند اقدام به ثبت آن می کنند در ادامه مقاله به چگونگی ثبت موسسه ترک اعتیاد و شرایط لازم آن می پردازیم. در صورت اطلاعات بیشتر از مشاوران و کارشناسان تهران ثبت کمک دریافت نمایید. مراکز ترک اعتیاد متشکل از افراد مددکاری، مشاوره، روانشناختی و درمانی می باشند  که این افراد کمک می کنند تا بیماران نیروی قوی را برای ترک اعتیاد به دست آورند و هر چه سریع تر به آغوش خانواده خود بازگردند.متقاضیانی که قصد تاسیس مراکز ترک اعتیاد را دارند برحسب فعالیتی که انتخاب می نمایند با در خواست رسمی به گرفتن مجوز باید اقدام نمایند. برای تاسیس این نوع شرکت، اخذ مجوز از وزارت بهداشت، وزارت درمان و آموزش پزشکی، سازمان بهزیستی، وزارت کشور و نیروی انتظامی الزامی است.رئیس سازمان بهزیستی در بسیاری از سال ها به دلیل بازرسی مراکز ترک اعتیاد و نحوه برخورد کارکنان با بیماران، استفاده از داروها و عوامل دیگر موسسات ثبت شده، دادن مجوزرا متوقف کرده بود زمانی که این پروسه به پایان رسید اعلام نمود متقاضیانی که علاقمند به ثبت این نوع موسسه می باشد برای دریافت مجوز اقدام نمایند. زمانی که موسسات بدون مجوز تاسیس شود بوسیله نیروی انتظامی شناخته می شود طبق قوانین، ادامه کار در این موسسه توقف یافته و متقاضی باید به اخذ مجوز اقدام نماید و خود فرد نیز محاکمه می شود. برای تاسیس مراکز ترک اعتیاد نیاز به سرمایه ی فراوانی ندارد بلکه با سرمایه کم نیز می توان این نوع موسسه را تاسیس نمود. برخی نیز برای تاسیس این موسسه درخواست وام می کنند.

شرایط تاسیس و بهره برداری مراکز مواد مخدر

• بر اساس ماده ۹  تاسیس مراکز مواد مخدر باید با آیین نامه تاسیس درمانگاه ها مطابقت داشته باشد.

• هریک از پزشکان به تنهایی می توانند به تاسیس این نوع موسسه بپردازند.

• کلیه ی بیمارستان‌ها و درمانگاه های تخصصی اعصاب و روان، بیمارستان‌ها و درمانگاه های عمومی می توانند یک بخش را بنام درمان مصرف مواد اضافه نمایند.

• بر اساس ماده ۱۱ مجوز بهره برداری شامل تامین تجهیزات عمومی، وسایلی که برای پزشکی لازم است و چیزهای دیگر که در آیین نامه آمده است، می باشد.

• بر اساس ماده ۱۲ برای درمان سم زدائی و فوق سریع باید در مراکز بیمارستانی که دارای پروتکل است مراجعه نمود. داروی پروتکل برای درمان مصرف مواد استفاده می شود.

• بر اساس ماده ۱۴ موسساتی که برای درمان بیماری معتادان به داروهای آگونیست افیونی نیازمندند طبق قوانین آیین نامه باید یک مجوز جداگانه ای دریافت نمایند.

• متقاضیان طبق ماده ۱۶ علاوه بر شرایط ذکر شده در آیین نامه باید متخصص روانپزشکی و یا پزشک دوره دیده باشد.

• طبق ماده ۱۸ وظایف آن ها مطابق با آیین‌نامه تأسیس درمانگاه‌ها خواهد بود. بنابراین مسئول فنی در یک نامه کتبی برای استفاده از پروتکل ها باید تعهد دهد.طبق ماده ۱۹ کارکنان موسسه باید حداقل از سه عضوء تشکیل شود و شامل افراد زیر باشد:

• حداقل از یک نفر پزشک دوره دیده تشکیل شده باشد.

• حداقل یک نفر از پرستار، بهیار تشکیل شده باشد.

• حداقل یک نفر از مشاوره دوره دیده تشکیل شده باشد.طبق ماده ۲۶ باید مکانی که برای تاسیس موسسه مواد مخدر انتخاب می کنید دارای ویژگی های زیر باشد:

• شامل اتاق جداگانه برای معاینه باشد.

• شامل اتاق روانشناس

• شامل اتاق مشاور

• شامل اتاق دارو

• شامل اتاق مراقبت های پرستاری

• شامل اتاق انتظار برای بیماران باشد.

• متراژ این دفتر حداقل باید ۷۰ متر مربع باشد.طبق ماده ۲۷ باید فعالیت این نوع موسسات در دو شیفت صبح و عصر باشد. برای درمان افرادی که به مواد مخدر آلوده می باشند از دارو آگونیست افیونی و داروهای دیگر استفاده می شود. درمان بیماری با برخی از این داروها طبق قوانین نیاز به اخذ مجوز بطور جداگانه می باشد.مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت دارو به شرح زیر است:

• اطلاعات موسسه را در سایت مربوطه باید ثبت نمایند.

• دفتر ثبت داروهای مخدر را به همراه داشته باشند.

• برای سهمیه دارویی باید از معاونت درمان دانشگاه معرفی نامه ای دریافت نماید.

• معاونت غذا و دارو، کارشناسانی را برای تعیین میزان سهمیه موسسه مواد مخدر به موسسات اعزام می کند.

• هزینه مربوطه را تعیین نمایند تا به حساب دانشگاه واریز شود.

• انتقال به انبار دارویی

• باید جعبه های خالی داروهای مصرف شده را تحویل داده و کد دارویی باید با آخرین دریافت دارو مطابقت داشته باشد.


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()   
   
دوشنبه 4 تیر 1397  01:23 ب.ظ
توسط: درسا م

برند به معنای نام ، نشانه، علامت ، عبارت و یا ترکیبی از این ها است که با هدف متمایز کردن کالا و خدمات خود با کالا و خدمات دیگر رقبا به کار گرفته می شود. امروزه، با جهانی شدن و رشد سریع شرکت ها و حتی تشابه در محصولات مصرفی و شناساندن محصول و خدمات خاص خود و همچنین متمایز ساختن آن ها با محصولات و خدمات سایر شرکت های دیگر و جلوگیری از سوء استفاده دیگران نیاز به ثبت برند و ثبت علامت تجاری یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در بازارهای داخلی و جهانی به شمار می رود.
علامت تجاری یا در اصطلاح برند در تمامی رشته های مشاغل مختلف با کالاهای متفاوت در زمینه های بازرگانی، تولیدی و خدمات قابل ثبت می باشد که می تواند به طور مستقیم بر روی کالای قابل عرضه اعتبار بخشی کند و حمایت دولت را با خود به همراه داشته باشد.
در ایران، مقررات ثبت علامت تجاری برای اولین بار در سال  1304 تصویب گردید که بعداَ در سال 1310 مورد تجدید نظر قرار گرفت. شایان ذکر است، ثبت علایم تجاری و اختراعات در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در تهران که یکی از ادارات ثبت است انجام می گیرد.ماده 6 قانون ثبت علایم تجاری اداره ثبت علایم را شعبه مخصوصی از دفتر دادگاه شهرستان تهران می شمارد و به این ترتیب اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی قادر است تصمیماتی راجع به قبول یا رد علایم به عنوان شعبه دادگاه شهرستان اتخاذ کند.

    علائم تجاری ممنوع

1- قانون ثبت علائم و آیین نامه اصلاحی اجرایی مصوب سال 13337 ثبت علائم ذیل را ممنوع نموده است:
2- علائم رسمی،دولتی و مملکتی نظیر پرچم ایران،علائم وزارتخانه ها،هلال احمر،علائم نیروهای مسلح و ....
3- علایمی که قبلاَ خود یا مشابه آن به ثبت رسیده باشد.
4- علائم منافی عفت عمومی ونظم و انضباط اجتماعی
5- علائمی که دارای اسم و عبارت عمومی باشد و دولت استعمال آن را تحت علامت تجاری منع کرده باشد.

    موارد اجباری ثبت علامت تجاری


به موجب مصوبه ی سوم اردیبهشت 1328 هیاًت وزیران،ثبت علائم برای هر یک از این موارد اجباری است:
1- داروهای اختصاصی مورد استفاده ی طبی
2- مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوص عرضه می شوند .
3- آب های گازدار
4- لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود.

    شرایط لازم برای ثبت برند در گیلان

علامت تجاری یا اصطلاحاَ برند باید ویژگی های ذیل را داشته باشد :
الف ) دارای خلاقیت و ابتکار بوده و با سایر برندها وجه تمایز داشته باشد.
الف) عدم گمراه کردن مشتریان( نام های عام محصولات یا اسامی جغرافیایی، که خریدار را نسبت به مبدا و کیفیت محصولات گمراه کند، علامت مشخصه تجاری محسوب نمی شود).

    مدارک لازم جهت ثبت برند در گیلان

1- اظهارنامه، که عبارت است از برگ های چاپی که از طرف اداره کل مالکیت صنعتی، در اختیار متقاضیان گذاشته می شود و به وسیله آن ها تکمیل می گردد.
2- ده عدد نمونه علامت ، به شکلی که استعمال می شود. به علاوه نمونه های اضافی، به تعداد یک نمونه برای هر طبقه اضافی که درخواست می شود.
درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه، یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نماید. نمونه سوم ، در موقع ثبت بر روی صفحه مربوط، در دفتر ثبت و نمونه چهارم، بر روی تصدیق ثبت ، الصاق می شود. ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا، مهر اداره کل مالکیت صنعتی زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد.
3- یک کلیشه واضح و خوانا برای چاپ علامت، که ابعاد آن نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. اضافه می شود در صورتی که ، علامت عبارت از یک یا چند کلمه بوده و دارای هیچگونه تصویر و حروف مخصوص نباشد، تقاضاکننده ثبت، مجبور به ضمیمه کردن کلیشه نخواهد بود.
4- نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالت نامه، در صورتی که تقاضای ثبت به وسیله وکیل به عمل آید.
5- در صورتی که علامت در خارجه به ثبت رسیده باشد، تسلیم رونوشت گواهی شده از طرف اداره صادرکننده آن به زبان اصلی، به انضمام ترجمه غیررسمی آن به فارسی، به مسئولیت تقاضاکننده ثبت ، الزامی است.
6- در صورتی که علامت برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی یا محصول یک شهر یا یک ناحیه از کشور اختیار شود، گواهینامه از طرف مقام صلاحیتدار، دایر بر تصدیق استفاده از علامت مزبور، به وسیله سازندگان کالاهای مربوط به آن. ( مقام صلاحیتدار مزبور عبارت است از اتحادیه صنفی، اطاق بازرگانی ، شهرداری ، و فرمانداری )

    چند نکته :

- لگو، علامت تجاری و نام تجاری در روش ثبت فرقی با هم ندارند و روند یکسانی دارند.
- ثبت برند یا نام تجاری می تواند به فارسی باشد و یا به لاتین و یا به هر دو شکل انجام شود، ولی متقاضیانی که می خواهند علامت یا نام تجاری را به صورت لاتین نیز ثبت کنند، الزاماَ باید کارت بازرگانی داشته باشند.
- جهت ثبت برند یا علامت تجاری باید شرح و نوع کالا یا محصولاتی که علامت برای تشخیص آن به کار می رود را با تعیین طبقات درخواست شده طبق جدول طبقه بندی علایم صنعتی و تجاری ضمیمه اظهارنامه ثبت برند کرد


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()   
   

برابر ماده 16 قانون تجارت در نقاطی که وزارت دادگستری لازم بداند دفتری به نام دفتر ثبت تجاری تشکیل می دهد و هدف از تاسیس چنین دفتری این است که امور تجاری تحت نظم و انتظام و ضوابطی باشد و برای این منظور اسم تجار و نوع فعالیت تجاری آن ها در دفتر مزبور ضبط می گردد و کلیه اشخاص که به امر تجارت اشتغال دارند خواه ایرانی بوده و خواه بیگانه باید در مدتی که تعیین گردیده اسم خود را در آن دفتر ثبت نماید و در صورت تخلف به جزای نقدی از 200 ریال تا 2000 ریال محکوم می شوند و البته کسبه جزء از انجام این اعمال یعنی ثبت اسم خود معاف می باشند و این که چه کسانی کسبه جزء می باشند در آئین نامه هایی که از طرف وزارت دادگستری تهیه و تنظیم گردیده است مشخص و معلوم می باشد.

    ضمانت اجرای عدم ثبت نام در دفتر ثبت تجاری


ضمانت اجرای کیفری عدم ثبت نام تاجر در دفتر ثبت تجاری را ماده 16 قانون تجارت معین کرده است که عبارت است از پرداخت جزای نقدی از دویست تا دو هزار ریال، که با توجه به کاهش ارزش پول کشور در حال حاضر باید تغییر کند.
ضمانت اجرای مدنی عدم ثبت نام تاجر در دفتر ثبت تجاری نیز در قانون تجارت پیش بینی نشده و بنابراین تابع مقررات عام راجع به مسئولیت مدنی است که به اشخاص ثالث امکان می دهد در صورتی که عدم ثبت نام تاجر باعث خسارت به آن ها شده باشد، آن را مطالبه کنند.

    آثار حقوقی ثبت نام تاجر در دفتر ثبت تجاری

در خصوص این موضوع باید به دو سوال پاسخ داده شود : 1) آیا در صورت ثبت یا عدم ثبت نام تاجر در دفتر ثبت تجاری، او تاجر تلقی می شود یا خیر و 2) آیا ثبت یا عدم ثبت نام شرکت های تجاری در ایجاد شخصیت حقوقی آن ها موثر است ؟
در ارتباط با سوال تخست باید گفت ثبت یا عدم ثبت نام تاجر در دفتر ثبت تجاری تنها قرینه یا به عبارتی اماره بر تاجر بودن اوست و بنابراین اگر کسی نامش در دفتر مزبور ثبت نشده باشد اما شغل معمولی خود را عملیات موضوع ماده 2 قانون تجارت قرار داده باشد، نیز تاجر تلقی می شود. وجود دفتر تجاری، به تنهایی و بدون نیاز به دلیل دیگر، نشانه تاجر بودن شخص است اما او می تواند با هر دلیل دیگر اثبات کند که تاجر نیست یعنی عملاَ به کار تجارت نمی پردازد.
برعکس، عدم ثبت نام تاجر در دفتر ثبت تجاری به این معنی نیست که شخص تاجر نیست بلکه اگر با هر دلیلی ( مثلاَ شهادت شهود ) اثبات شود که شخص عملاَ به تجارت می پردازد، تاجر تلقی می شود.
در ارتباط با سوال دوم، یعنی تاثیر ثبت یا عدم ثبت نام شرکت های تجاری در تحصیل شخصیت حقوقی نیز باید گفت : ثبت نام در دفتر ثبت تجاری در ایجاد شخصیت حقوقی شرکت تاثیری ندارد بلکه تشکیل هر شرکتی، بسته به مورد ( تضامنی، نسبی ، بامسئولیت محدود و سهام عام و خاص ) در زمان خاصی تحقق پیدا می کند که در قانون تجارت یا لایحه قانونی 1347 راجع به شرکت های سهامی عام و خاص پیش بینی شده است. برای مثال شرکت های بامسئولیت محدود، تضامنی و نسبی زمانی شخصیت حقوقی پیدا می کنند که تمام سرمایه نقدی آن ها تادیه و سهم الشرکه غیرنقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد. ( مواد 96، 118 و ماده 185 ناظر بر ماده 118 ق.ت ) ؛ در حالی که این امر در مورد شرکت سهامی عام زمانی به وقوع می پیوندد که مجمع عمومی موسس تشکیل شود و احراز پذیره نویسی کند، اساسنامه را تصویب و مدیران و بازرسان را انتخاب کند و آنان سمت خود را قبول کنند.( ماده 17 لایحه قانونی 1347). این ترتیب البته قابل انتقاد است و بهتر است قانون گذار برای تشکیل شرکت های تجاری تاریخ واحد و مشخصی معین کند، مثل تاریخ ثبت در دایره ثبت شرکت ها ، راه حلی که جهانی است و از بروز بسیاری از اشکالات راجع به موضوع جلوگیری می کند.
البته برخی قوانین، علاوه بر آثار حقوقی عام بالا، آثار خاصی برای ثبت یا عدم ثبت نام تاجر در دفتر ثبت تجاری قائل شده اند. مثلاَ فعالیت در زمینه واردات و صادرات کالا مستلزم اخذ کارت بازرگانی است ( ماده 2 قانون مقررات صادرات و واردات، مصوب 11/4/1366). و کارت بازرگانی نیز به کسی داده می شود که نام خود را در دفتر ثبت تجاری به ثبت رسانده باشد.
نکته : به موجب ماده 10 آیین نامه دفتر ثبت تجاری ، اشخاص مشمول ثبت مکلف شده اند " در سرلوحه کاغذهای تجاری و سیاهه های فروش و یادداشت ها و برگه های سفارشی و هر نوع اسناد و مطبوعات تجاری که به کار برده می شود، ضمن درج عنوان تجاری، شماره ثبت دفتر ثبت تجاری را نیز قید نمایند ". علاوه بر این، اشخاص ثالث می توانند اطلاعاتی راجع به دفتر ثبت تجاری را مطالبه کنند، زیرا این اطلاعات جنبه اسرار تجاری ندارند بلکه برعکس در دفتر ثبت تجاری که یک تاسیس حقوق عمومی است، ثبت شده اند و می تواند در اختیار عموم نیز قرار گیرد. 


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()   
   
دوشنبه 4 تیر 1397  12:55 ب.ظ
توسط: درسا م


یکی از مهم ترین اسناد مالی شرکت ها در نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران صورت معاملات فصلی است. این سند به منظور ایجاد عدالت مالیاتی تعریف و در قانون مالیاتی کشور لحاظ شده است. به این منظور اداره مالیات برای دریافت مالیات های مستقیم و ایجاد عدالت در این راه  مسئول دریافت اسنادی از مودیان مالیاتی است. بنا بر تعریف ماده 95 قانون مالیاتی کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی موظف هستند تا در زمان انجام معاملات خرید و فروش و هر گونه کنش و واکنش مالی از صورت حساب های فروش استفاده نموده و اطلاعات صورت حساب، شماره اقتصادی و ... را در این صورت معاملات فصلی وارد نمایند. این صورت حساب های معاملات فصلی باید در پایان هر فصل به شعبه اداره مالیاتی محل برای بررسی ارائه می شود.

چرا باید صورت معاملات فصلی به موقع ارسال شوند؟

اداره مالیات به عنوان متولی ارتقا نظام اقتصادی کشور در جمهوری اسلامی ایران شناخته می شود . از این رو به منظور شفاف سازی معاملات مالی و ایجاد نظم و انضباط در فرآیند های مالی و برای تعیین درست و منظم مالیات بدون  هر گونه اشتباه برداشتی و یا محاسبات علی الراس نیاز است تا این صورت حساب های معاملات فصلی به درستی تهیه و در زمان های مشخص شده بصورت دقیق و خوانا به اداره مالیاتی تحویل داده شود.  ارائه این صورتحساب های معاملات فصلی نه تنها فضای اقتصادی  کشور را شفاف و عدالت مالیاتی را به همراه خواهد داشت بلکه باعث ایجاد فضای رقابتی سالم  در فضای اقتصادی ایران خواهد شد.

در چه زمان هایی باید صورت مالیات های فصلی ارسال شود؟


ارسال به موقع صورت مالیات فصلی هم باعث ایجاد نظم در شرایط اقتصادی و مالیاتی کشور می شود و هم اینکه زمینه فرار مالیاتی  و بی نظمی  در امور اقتصادی کشور را کاهش می دهد. در ضمن نباید اطلاعات بصورت ناقص و یا نا مشخص و ابهام بر انگیز ارائه شود و خلافه گویی در کار نباشد چرا که نه تنها باعث قضاوت اشتباه خواهد شد بلکه در صورت اثبات می تواند تبعاتی برای مودی مالیاتی به همراه داشته باشد.

لذا کلیه مودیان مالیاتی مکلفند با استناد به آئین نامه مالیاتی همه اطلاعات قرار دادی خود را در قالب صورت معاملات فصلی در هر سه ماه یک بار به اداره مالیاتی ارائه نمایند. هر کدام از این مودیان در پایان فصل مشخص یک ماه زمان آماده سازی نهایتا خواهند داشت.

ارسال صورت معاملات فصلی هم بصورت دستی امکان پذیر هست و هم اینکه مودیان مالیاتی می توانند صورت مالیات فصلی خود را بصورت الکترونیک ارسال نمایند. برای این منظور باید به سامانه اداره مالیاتی مراجعه و با تکمیل مشخصات خواسته شده مودیان صورت معاملات فصلی خود را بصورت الکترونیکی ارسال نمایند.

تمامی مودیان مالیاتی با استفاده از کد اقتصادی خود باید اطلاعات مربوط به صورت معاملات فصلی خود را ارائه نمایند و بدین منظور باید قبلا شرکت و یا فعالیت خود را رسما ثبت کرده باشند ولیکن اگر فردی این کد اقتصادی را هنوز دریافت نکرده می تواند با تکمیل اطلاعات نام و نام خانوادگی و کد ملی صورت معامله فصلی خود را ارسال کند تا مشمول جریمه تا زمان دریافت کد اقتصادی نشود.

در ضمن لازم به توضیح است که در صورتیکه ارسال صورت معاملات فصلی با پایان سال مالی شرکت منطبق شد شرکت می تواند تنها همان صورت معاملات سالیانه خود را ارسال نماید که به معنی ارسال صورت معاملات فصلی هم خواهد بود.

اکثر شرکت ها و مودیان مالیاتی به منظور تسهیل فرآیند تهیه و تنظیم و ارسال صورت معاملات فصلی و پایان سال خود از شرکت های معتبر حقوقی استفاده می کنند . چرا که هم مشکلات و ایراد های فنی در تهیه این مدارک را نداشته باشند و هم اینکه شرکت های حقوقی بصورت تخصصی تر و به عنوان نیروی پشتیبان شرکت ها با هزینه های کمتر این موضوعات را انجام می دهند.


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()   
   
دوشنبه 4 تیر 1397  12:52 ب.ظ
توسط: درسا م


لغت چین برگرفته از کلمه ی فارسی می‌باشد که در قرن سیزدهم میلادی توسط مارکوپولو بصورت china رواج پیدا نموده است. چین در زمان بابل و مصر بوجود آمده است. این کشور در شرق قاره آسیا قرار دارد و با ۴ کشور ویتنام، تاجیکستان، هند و افغانستان همسایه می‌باشد. مساحت این کشور تقریبا ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع است، که پرجمعیت ترین کشور دنیا به حساب می‌آید. پایتخت این کشور پکن است و زبان رسمیشان گویش استاندارد زبان ماندارین است.

بطور کلی چین به ۲۲ استان تقسیم شده است. جمعیت چین در آخرین سرشماری حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر بوده است. افراد در کشور چین مشغول به فعالیت در عرصه کشاورزی، چای، بادام زمینی، ذرت، سیب زمینی، گندم برنج، کتان، جو، ارزن و در صنعت اسباب بازی، نفت، ماشین آلات، زغال سنگ، استیل، آهن و الکترونیک مشغول می‌باشند.
شهرهای مهم چین شامل پکن، گویلین، گوانجو، کون مینگ، هانگژو، نانجینگ، سوژو، شی‌آن و شانگهای می باشد که به دلیل مکان های طبیعی و باستانی توریست های زیادی به این کشور سفر می‌کنند و موجب کسب و کار بسیاری نیز می‌شود. از مقاصد گردشگری این کشور می‌توان دیوار بزرگ چین، جزیره هاینان، پارک جنگلی جیوژایگو، کوه اورست، کوه تای، تبت، شهر تورفان، غار یونگانگ را نام برد. چین بیش از ۲۰ درصد اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است.

با توجه به مزایای زیاد و روابط خوب با کشور ما بیشتر بازرگانان و افراد مشاغل بزرگ در ایران، تصمیم به ثبت شرکت در چین را می‌گیرند.

مزایای ثبت شرکت در چین

– مالکیت صد در صد خارجی
– افتتاح حساب بانکی که امکان انتقال ارز به کل جهان را می‌توان انجام داد.
– چین یکی از بزرگترین کشورها برای امور مربوط به صادرات و واردات به حساب می‌آید.
– دارای معافیت های مالیاتی برای متقاضیان خارجی می باشد.
مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در چین

– مدارک شناسایی افراد سرمایه گذار
– کپی پاسپورت
– لیست وسایل وارد کننده
– تاییدیه دولت محلی برای مکان شرکت
– لیست نام های افرادی که قرار است در هیئت مدیره فعالیت نمایند.
– کپی از امضای اعضاء شرکت
– درخواست کتبی برای ثبت شرکت در چین
– کپی از مدارک تایید ثبت شرکت
– کپی و اصل مجوز کار
– مدارک افتتاح حساب بانکی
– کپی و اصل مجوز کد اقتصادی و تبدیل پول
مدارکی که به اداره مالیات باید تحویل دهید به شرط ذیل می‌باشد:
– افتتاح حساب بانکی
– خرید برگه‌های فروش
– در خواست اتمام یا تعلیق فعالیت
– درخواست افزایش زمان پرداخت
– درخواست کاهش میزان مالیات، معافیت یا باز پرداخت
نکته: تمامی کارمندان شرکت خارجی برای وادرات مواردی مانند مواد خام، ماشین آلات و غیره می بایست بطور جداگانه مالیات هر یک را پرداخت نمایند.

ثبت شرکت در قالب های گوناگونی تاسیس می‌شود که در ذیل به تعریف هر یک می‌پردازیم
دفتر نمایندگی در چین

افراد با ثبت دفتر نمایندگی در چین نیز می‌توانند پیشرفت فراوانی را در عرصه تجارت داشته باشند و یکی از آسان ترین و اقتصاد ترین راه حضور قانونی در چین می‌باشد. دفتر نمایندگی در چین (Representative Office ) محلی است که رابطه ی بین دفتر نمایندگی و شرکت مادر را مدیریت می‌کند و ارتباط بین مصرف کنندگان و شعبه مادر آسان می گردد. شرکت مادر باید دارای ۲ سال سابقه باشد. بطور کلی شرکت مادر وظیفه دارد که کلیه ی هزینه های دفتر نمایندگی را پرداخت نماید. دفتر نمایندگی باید دارای حساب بانکی جداگانه ای باشد و برای حفظ ارتباط با مشتریان باید به استخدام نیروی محلی بپردازند. دفتر نماینده ثبت شده در چین برای شروع فعالیت، نیاز به هیچ سرمایه ای نخواهد داشت.
ثبت شرکت بصورت تماما خارجی (WOFE)

نوعی شرکت با مسئولیت محدود است که متقاضیان در عرصه تولید، تجارت، خدمات مشاوره ای و مدیریتی، مهندسی و سایر شرکت های سود ده به ثبت شرکت می پردازند. سرمایه گذاران باید ۱۰۰درصد خارجی باشند. بیشتر متقاضیان خارجی برای ثبت شرکت از این نوع قالب استفاده می‌‌نمایند با ثبت شرکت به این روش ۱۰۰درصد سهام بنام سهامداران خارجی می‌باشد. حداقل سرمایه برای شرکت WOFE پنجاه هزار دلار است که ۲۰ درصد آن باید در ابتدا پرداخت شوند که مابقی آن طی دوسال باید تسویه شود.
ثبت شرکت بصورت JV

سرمایه گذاران این نوع شرکت ها، از چندین ملیت متفاوت می‌باشند که دولت چین این نوع شرکت تجاری را برای متقاضیان به صرفه تر می‌داند. مواردی مانند لوازم بهداشتی، آرایشی، راه سازی، تولید خودرو و … دولت کنترل فعالیت را در این زمینه بر عهده دارد که متقاضیان فقط از راه تاسیس شرکت به شیوه JV می‌توانند فعالیت نمایند.
شرکت مشترک در چین

شرکت مشترک، نوعی شرکت با مسئولیت محدود است که بین متقاضیان خارجی و شرکت چینی تشکیل می‌شود. در این روش شرکت جدیدی ظهور پیدا می‌کند که ادغامی از شرکت خارجی و ایرانی نمی‌باشد. اولین شخصیت حقوقی تجاری برای افراد خارجی در چین، شرکت مشترک است. برای ثبت شرکت مشترک یک فرد چینی نمی‌تواند سهامدار شرکت باشد. در ابتدا از این روش استقبال بسیاری صورت گرفت ولی به دلیل انعطاف پذیری بیشتری که در قانون شرکت های چین پیش بینی شده است متقاضیان از این روش، دیگر استقبال نمی کنند. در چین بسیاری از شرکت ها در حال ورشکستگی می باشند بنابراین متقاضیان برای ثبت شرکت در چین باید دقت لازم را انجام دهند. در این قالب از ثبت شرکت ۲۵ درصد از سهام متعلق به متقاضیان خارجی می‌باشد.
شرکت بازرگانی با سرمایه خارجی

این نوع شرکت های تجاری فقط با سرمایه گذاران خارجی تاسیس می‌شوند و مالکیت کاملا خارجی دارند. هزینه این نوع ثبت شرکت بسیار کم است. با این نوع ثبت شرکت متقاضیان می‌توانند در رشته های زیر به فعالیت بپردازند:
– خرده فروشی: فروش کالا و خدمات از یک مکان ثابت از طریق تلفن، اینترنت و ماشین های خودکار.
– عمده فروشی: فروش کالا و خدمات مربوط به شرکت ها و سازمان های تجاری.
– واسطه گری: انجام معاملات طبق قرارداد بسته شده.
– صادرات و واردات: کالاهای مورد نظر را می‌توانند صادر و یا وارد نمایند.
– فروختن حق امتیاز
برای ثبت شرکت در چین باید مراحل زیر را انجام دهیم

– ابتدا برای شرکت نام مناسبی را انتخاب نمایید و در ICAB به بررسی آن بپردازید.
– در صورتی که متقاضی، تصمیم به ثبت شرکت های تولیدی گرفته باید از اداره محیط زیست، تاییدیه دریافت نماید.
– باید گواهی مربوطه را از اداره صنعت و معدن تجارت دریافت نمایند.
– مجوز کار را از اداره ICBA دریافت نمایید.
– از سازمان کیفیت و فنی مجوز کد اقتصادی دریافت نمایید.
– افتتاح حساب بانکی از بانک مرکزی
– ثبت رسمی برای سرمایه از دپارتمان درخواست نمایید.


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()   
   
دوشنبه 4 تیر 1397  12:49 ب.ظ
توسط: درسا م

همان طور که می دانید، علامت تجاری عنوانی است برای هر نشانه و نماد گرافیکی و قابل روئت که بتواند کالاها و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از هم متمایز سازد.
علامت تجاری متشکل از یک یا چند لغت، حرف یا عدد یا ترکیبی از آن ها می باشد. برند یا علامت تجاری حتی می تواند از تصویر، نماد، طرح سه بعدی، و یا رنگ های مختلف تشکیل شده باشد. لذا در انتخاب و یا طراحی علامت تجاری ( برند ) از آزادی عمل بسیاری برخوردار هستید.
به منظور ایجاد حمایت حقوقی از علامت لازم است که آن را به ثبت برسانیم. هنگامی که شما برندی را ثبت می کنید یعنی یک کسب و کار مجاز را به دولت و مردم معرفی می کنید که هم خدمتی به جامعه و هم درآمدزایی برای شماست و دولت به ازای این خدمت شما و طی کردن مراحل قانونی وظیفه خود می داند که از شما و برند ثبت شده شما حمایت کند. بنابراین، در صورت ثبت علامت تجاری در صنف خود می توانید انحصار را در اختیار خود گرفته و اجازه استفاده و کپی برداری را از رقبای خود بگیرید.
با توجه به نقش اساسی برند ، در فروش و صادرات هر نوع کالا و خدمات ، در این مقاله به بررسی ثبت برند اسباب بازی می پردازیم. پیش از هر چیز یادآوری می گردد که :
- داشتن برند اختیاری است جز در موردهایی که دولت آن را ضروری دانسته باشد.
- شما می توانید برند خود را هم به صورت شخصی ( حقیقی ) و یا شرکتی ( حقوقی ) ثبت کنید و در هر دو صورت شما ، شماره ثبت مخصوص به خود را دریافت می کنید.
- برند هیچ گونه مالیاتی ندارد و طبق قانون اداره مالکیت های صنعتی ثبت برند معاف از مالیات می باشد.
- برند تجاری شما در کنار یک شکل یا لوگو قابل ثبت می باشد و پیشنهاد ما نیز به شما همین است زیرا در ذهن مخاطب بهتر و سریعتر جای می گیرد.
ثبت علامت تجاری ( برند / مارک ) در ایران در اداره علامت تجاری ( در تهران ) انجام می شود که برای ثبت ، یک تولیدکننده باید کلیه مدارک لازم قانونی را داشته باشد تا با رعایت کامل مقررات مراحل قانونی ثبت آن طی شود. مدارک لازم جهت ثبت برند اسباب بازی عبارت است از :
1- اظهارنامه، که عبارت است از برگ های چاپی که از طرف اداره کل مالکیت صنعتی، در اختیار متقاضیان گذاشته می شود و به وسیله آن ها تکمیل می گردد.
2- ده عدد نمونه علامت ، به شکلی که استعمال می شود. به علاوه نمونه های اضافی، به تعداد یک نمونه برای هر طبقه اضافی که درخواست می شود.
درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه، یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نماید. نمونه سوم ، در موقع ثبت بر روی صفحه مربوط، در دفتر ثبت و نمونه چهارم، بر روی تصدیق ثبت ، الصاق می شود. ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا، مهر اداره کل مالکیت صنعتی زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد.
3- یک کلیشه واضح و خوانا برای چاپ علامت، که ابعاد آن نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. اضافه می شود در صورتی که ، علامت عبارت از یک یا چند کلمه بوده و دارای هیچگونه تصویر و حروف مخصوص نباشد، تقاضاکننده ثبت، مجبور به ضمیمه کردن کلیشه نخواهد بود.
4- نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالت نامه، در صورتی که تقاضای ثبت به وسیله وکیل به عمل آید.
5- در صورتی که علامت در خارجه به ثبت رسیده باشد، تسلیم رونوشت گواهی شده از طرف اداره صادرکننده آن به زبان اصلی، به انضمام ترجمه غیررسمی آن به فارسی، به مسئولیت تقاضاکننده ثبت ، الزامی است.
6- در صورتی که علامت برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی یا محصول یک شهر یا یک ناحیه از کشور اختیار شود، گواهینامه از طرف مقام صلاحیتدار، دایر بر تصدیق استفاده از علامت مزبور، به وسیله سازندگان کالاهای مربوط به آن. ( مقام صلاحیتدار مزبور عبارت است از اتحادیه صنفی، اطاق بازرگانی ، شهرداری ، و فرمانداری )
لازم به ذکر است مقنن، انتخاب علائم ذیل را به عنوان علامت تجاری ممنوع اعلام کرده است . بنابراین اداره ثبت شرکت ها از ثبت این علائم خودداری خواهد کرد.
1- بیرق مملکتی ایران و هر بیرق دیگری که دولت ایران استعمال آن را به طور علامت تجاری منع کند. علامت هلال احمر ، نشان ها ، مدال ها . انگ های دولت ایران .
2- کلمات و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد. ( از قبیل جمهوری اسلامی ، انقلابی ، دولتی و غیره )
3- علامات موسسات رسمی مانند آرم جمهوری اسلامی و هلال احمر و صلیب سرخ و غیره
4- علائمی که مخل انتظامات عمومی و یا منافی عفت باشد.
لیست طبقه بندی علائم تجاری:
جهت ثبت برند یا علامت تجاری باید شرح و نوع کالا یا محصولاتی که علامت برای تشخیص آن به کار می رود را با تعیین طبقات درخواست شده طبق جدول طبقه بندی علایم صنعتی و تجاری ضمیمه اظهارنامه ثبت برند کرد. لیست طبقه بندی علائم تجاری به قرار ذیل است  :
طبقه ١ - مواد شیمیائی مورد استفاده در صنایع ، علوم عكاسی و همچنین كشاورزی ، باغبانی و جنگلبانی ؛ رزین های مصنوعی پردازش نشده ، پلاستیكهای پردازش نشده ؛ كودهای گیاهی ؛ تركیبات اطفاء حریق ؛ مواد آبكاری و جوشكاری فلزات؛ مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی ؛ مواد دباغی ؛  چسب های صنعتی .

طبقه ٢- رنگ روغن ؛ جلا ؛ لاك ؛ مواد ضد زنگ زدگی و جلوگیری كننده از فاسد شدن چوب ؛ مواد رنگی؛ مواد تثبیت رنگ ؛ رزین یا صمغ های خام طبیعی ؛ فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان ؛ چاپگرها و هنرمندان.

طبقه ٣- تركیبات سفید كننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس ؛ مواد مخصوص تمیزكردن، براق كردن، لكه گیری و سائیدن ؛ صابون ، عطریات ، روغن های اسانس ، مواد آرایشی ؛ لوسیونهای مو ؛ گرد و خمیردندان .

طبقه٤- روغن ها و گریس های صنعتی؛ روان كننده ها ؛ تركیبات گردگیری ، مرطوب كردن و جذب رطوبت ؛ انواع سوخت ( شامل سوخت موتور) و موادروشنائی، انواع شمع و فتیله چراغ.

طبقه ٥- مواد داروئی و بیطاری ؛ مواد بهداشتی برای مصارف پزشكی ؛  مواد رژیمی برای مصارف پزشكی ، غذای كودكان  ؛ انواع گچ شكسته بندی ، لوازم زخم بندی ؛ مواد پركردن دندان ، موم دندان سازی ؛  ضدعفونی كننده ها ؛ مواد نابودكننده حشرات موذی ؛  قارچ كش ، مواد دفع نباتات هرزه .

طبقه ٦- فلزات عادی و آلیاژهای آنها ؛ مواد ساختمانی فلزی ؛ ساختمانهای فلزی قابل حمل ؛ مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند؛ سنگهای معدنی فلزات

طبقه ٧- انواع ماشین و ماشین های افزار ؛ انواع موتور ( استثناء موتور وسائط نقلیه زمینی) ؛ قفل وبست و حلقه های اتصال قطعات ماشین ها و قطعات انتقال قوه ( به غیر از اتصالات و اجزائ انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی) ؛ لوازم و ابزاركشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ؛ ماشین جوجه كشی .

طبقه ٨- انواع ابزار ولوازم دستی ( كه با دست كارمی كنند) ؛ سرویس كارد و قاشق و چنگال ، سلاح كمری، تیغ.

طبقه ٩- اسباب و آلات علمی،  دریانوردی، مساحی، عكاسی، سینمایی، بصری، وزن كردن، اندازه گیری، علامت دادن، كنترل ومراقبت (نظارت)، نجات و آموزش ؛ اسباب و لوازم هدایت ، قطع و وصل ، تبدیل ، ذخیره سازی، تنظیم یا كنترل جریان برق،  آلات واسباب ضبط ، ماشین های فروش خودكار ومكانیسم دستگاه هایی كه با سكه كار می كنند ،صندوق های ثبت مبلغ دریافتی،  ماشین های حساب ، تجهیزات داده پردازی و رایانه ای؛ دستگاه آتش نشانی .

طبقه ١٠- آلات وابزار جراحی،  پزشكی، دندانسازی وبیطاری، اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخیه زنی

طبقه ١١- دستگاه های روشنائی، حرارتی، مولد بخار، طبخ ، خنك كردن ، تهویه، تامین آب بهداشتی

طبقه ١٢- وسایط نقلیه ، دستگاه های حمل و نقل زمینی ، دریائی و هوائی .

طبقه ١٣- اسلحه گرم ؛ مهمات و انواع پرتابه ( از قبیل موشك، خمپاره و غیره) ؛ مواد منفجره؛ مواد وسایل آتش بازی
طبقه ١٤- فلزات گرانبها وآلیاژهای آنها و كالاهائی كه با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آنها روكش شده اند ودرسایر طبقات ذكر نشده اند؛ جواهرات ، سنگ های گرانبها ؛ اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .

طبقه ١٥- آلات موسیقی .

طبقه ١٦- كاغذ مقوا و كالاهای ساخته شده ازآن ها كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند ؛ مطاب چاپ شده ، مواد صحافی، عكس؛ نوشت افزار ؛ چسب برای مصارف تحریری یا خانگی؛ لوازم نقاشی؛ قلم مو نقاشی؛ ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنای دستگاه ها)؛ موادپلاستیكی برای بسته بندی ( كه در سایرطبقات ذكر نشده اند) ؛حروف و كلیشه چاپ.

طبقه ١٧- لاستیك ، كائوچو ، صمغ، آزبست ( پنبه نسوز) ، میكا ( سنگ طلق) و كالاهای ساخته شده از این مواد كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند ؛ پلاستیك دارای شكل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر كالاها ؛ مواد بسته بندی،  در پوش گذاری،  انسداد و عایق بندی ؛ لوله های قابل ارتجاع غیر فلزی .

طبقه ١٨- چرم و چرم مصنوعی و كالاهای ساخته شده از آنها كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند؛ پوست حیوانات ؛ چمدان ؛ كیسه و كیف های مسافرتی؛ چتر، چترآفتابگیر و عصا ؛ شلاق ؛ یراق و زین و برگ.

طبقه ١٩- مواد و مصالح ساختمانی ( غیر فلزی) ؛ لوله های غیر فلزی سخت و غیر قابل انعطاف برای استفاده درساختمان ؛ آسفالت ؛ قیرو قطران ؛ ساختمانهای متحرك غیر فلزی، بناهای یادبود غیر فلزی .

طبقه ٢٠- مبلمان و اثاثیه ، آئینه ، قاب عكس ؛ كالاهای ساخته شده از چوب ، چوب پنبه ،نی ،حصیر ، شاخ ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ ، صدف ،كهربا ،صدف مروارید، كف دریا وبدل كلیه این مواد یا ساخته شده از پلاستیك ( كه در سایر طبقات ذكر نشده اند).

طبقه ٢١- ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه ( كه از فلزات قیمتی ساخت یا روكش نشده اند)؛ شانه وابر و اسفنج ؛ انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) ؛ مواد ساخت برس ؛ لوازم نظافت و تمیزكاری؛ سیم ظرف شویی؛ شیشه كارشده یا نیمه كارشده ( به استثنای شیشه مورد استفاده در ساختمان ها) شیشه آلات ، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند.

طبقه ٢٢- طناب ، ریسمان ، تور ، چادر،  سایبان ، برزنت ( تارپولین ) ، بادبان وشراع ، کیسه و گونی كه در طبقات دیگر ذكر نشده است؛ مواد لایی و لایه گذاری و پوشال) به استثنائ لاستیك و پلاستیك ) ؛ مواد خام لیفی برای نساجی.

طبقه ٢٣- انواع نخ ورشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .

طبقه ٢٤- محصولات نساجی و پارچه ای كه درطبقات دیگر ذكر نشده اند؛ انواع روتختی و رومیزی

طبقه ٢٥- انواع لباس و پوشاك ، پاپوش و پوشش سر.

طبقه ٢٦- انواع توری و قلاب دوزی روبان ، بند (نوار) حاشیه وقیطان ؛ دکمه قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته گرد ؛ گل های مصنوعی .

طبقه ٢٧- انواع فرش ، قالیچه ، حصیر وزیرانداز، لینویوم و سایر كف پوش ها، آویزهای دیواری ( غیر پارچه ای).

طبقه ٢٨- انواع بازی و اسباب بازی؛ لوازم ورزشی و ژیمناستیك كه در طبقات دیگرذكر نشده اند ؛ تزئینات درخت كریسمس.

طبقه ٢٩- گوشت ،گوشت ماهی، گوشت طیور وشكار، عصاره گوشت؛ سبزیجات ومیوه جات به صورت كنسرو ،خشك شده و پخته شده، انواع ژله، مربا وكمپوت ،تخم مرغ ،شیر و محصولات لبنی، روغن ها و چربی های خوراکی.
طبقه ٣٠ – قهوه ،چای، كاكائو، شكر، برنج ، نشاسته كاسار یا مانیوك ( تاپیوكا)، نشاسته نخل خرما) ساگو)، بدل قهوه ،آرد و فراورده های تهیه شده از غلات ،نان ،نان شیرینی، شرینی جات شیرینی یخی؛ عسل ، ملاس یا شیره قند، مایه خمیر، گرد مخصوص شیرینی پزی یا پخت نان؛ نمك خردل ؛ سركه؛ انواع سس ( چاشنی ) ادویه جات ، یخ .

طبقه ٣١- محصولات كشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه هایی كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند ؛حیوانات زنده ؛ میوه و سبزیجات تازه؛ بذر ؛ گیاهان وگل های طبیعی؛ غذای حیوانات ؛ مالت ( جو سبز خشك شده ).

طبقه٣٢- ماء الشعیر؛ آب های معدنی و گازدار و سایر نوشیدنی های غیر الكلی؛ آب میوه وشربتهای میوه ای؛ شربت و تركیبات مخصوص ساخت نوشابه.

طبقه ٣٣-.........................

طبقه ٣٤- تنباكو،  لوازم تدخین ؛ كبریت .

طبقه ٣٥- تبلیغات ؛ مدیریت تجاری؛ امور اداری تجارت ؛ كارهای دفتری و اداری .

طبقه ٣٦- بیمه؛ امور مالی، امور پولی، امور مربوط به معاملات املاك و مستغلات .

طبقه ٣٧- ساختمان سازی، تعمیرو بازسازی، خدمات نصب.

طبقه ٣٨- مخابرات از راه دور.

طبقه٣٩- حمل و نقل ، بسته بندی و نگهداری كالاها؛ تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرت ها .

طبقه ٤٠- بهسازی و عمل آوری مواد.

طبقه ٤١- آموزش و پرورش ؛دوره های كارآموزی و تعلیمی؛ تفریح و سرگرمی، فعالیت های ورزشی و فرهنگی .

طبقه ٤٢- خدمات عملی و فن آوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه ؛خدمات تجزیه و تحیل و تحقیقات صنعتی؛ طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای .

طبقه ٤٣- خدمات عرضه اغذیه و نوشابه ، تامین مسكن و محل اقامت موقت.

طبقه ٤٤- خدمات پزشكی ، خدمات بیطاری، مراقبت های بهداشتی و زیبائی برای انسانها یا حیوانات ، خدمات كشاورزی ، باغداری و جنگلداری .

طبقه ٤٥- خدمات شخصی یا اجتماعی كه توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می شوند ، خدمات امنیتی برای محافظت از افراد ،اموال و دارائیها ، خدمات حقوقی ..


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()   
   
دوشنبه 4 تیر 1397  12:25 ب.ظ
توسط: درسا م

هرتاجری در زندگی خود ممکن است به دلایلی از پرداخت دیون خود درسررسید ناتوان شود. این مسأله می تواند مشکلات زیادی برای افرادی که طرف معامله با تاجر می باشند ایجاد کند و به نظر می رسد مقررات ورشکستگی برای حمایت از این افراد ایجاد شده باشد. درگذشته های دور ورشکستگی به هرعلتی که بود یک گناه نابخشودنی به شمار می رفت و با ورشکسته رفتاری خشونت بار داشتند به طوری که به عنوان مثال در روم قدیم ورشکسته را به طلبکاران می سپردند تا به هرنحوی که می خواهند با او رفتار کنند که این گاهی حتی به کشته شدن او منجر می شد.
هر طلبکار به نسبت سهم خود تکه ای از بدن بدهکار را قطع می کرد و یا اینکه او را به عنوان برده می فروختند و از قیمتش سهم می بردند، اما به تدریج و با درک این مطلب که هر فردی ممکن است درمعرض ناتوانی از پرداخت دیونش قرار بگیرد و به تدریج میان ورشکسته ای که ورشکستگی اش ناشی ازحوادث غیرمترقبه و خارج از اختیار او بوده و با کسی که براساس حیله و تقلب درخروج اموالش از دسترس طلبکاران ورشکسته شده است تفاوت قائل و درهرمورد مقررات خاص پیش بینی گردیده است.
 
لازم به ذکر است که امروزه ما در امر ورشکستگی تجار و شرکت های تجاری با دو قانون مواجه هستیم :
۱ـ قانون تجارت ۱۳۱۱ از ماده ۴۱۲ تا ماده ۵۷۵
۲ـ قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی ۱۳۱۴ از ماده ۱ تا ۶۰ و آئین نامه قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی مصوب ۱۳۱۸ از ماده ۱ تا ۶۷.
 
• تعریف ورشکستگی :
درماده ۴۱۲ ق.ت ورشکستگی اینگونه تعریف شده است : ورشکستگی تاجر یا شرکت تجاری درنتیجه توقف از پرداخت مبالغی که برعهده اوست حاصل می شود. و در ادامه نیز حکم حالتی را بیان می کند که تاجر قبل از صدور حکم ورشکستگی فوت می کند و می گوید : « حکم ورشکستگی را تا یک سال بعد از مرگ تاجر نیز می توان صادر نمود.»
با توجه به ماده می توان گفت که برای ورشکستگی دو شرط لازم است :
اول اینکه طرف تاجر باشد، و دوم اینکه از پرداخت وجوهی که برعهده او می باشد متوقف باشد. بنابراین شرط ورشکستگی توقف از پرداخت دیون است نه کمتر بودن میزان دارایی از مقدار دیون، زیرا ممکن است دارایی تاجری از دیونش کمتر باشد اما بتواند با استفاده ازاعتبارش دیونش را بپردازد یا برعکس، ممکن است که دارایی اش از دیونش بیشتر باشد ولی وقفه ای در پرداخت دیونش ایجاد شود‌.
البته دراین مطلب حقوقدانان اتفاق نظر ندارند و نظرات متفاوتی را ابراز نموده اند. برخی معتقدند که دادگاه رسیدگی کننده باید قبل از صدورحکم ورشکستگی وضع مالی واعتبار دیون و سایر اوضاع و احوال قضیه را مورد بررسی قرار دهد.

• تفاوت ورشکستگی و اعسار(نیازمندی) :
ماده یک قانون اعسار ۱۳۱۳ معسر( نیازمند) را اینگونه تعریف کرده است : معسر کسی است که به واسطه عدم کفایت دارایی یا عدم دسترسی به مال خود قادر به پرداخت مخارج محاکمه یا دیون خود نباشد.
لازم به ذکر است که نه تاجر می تواند تقاضای اعسار کند و نه می توان در مورد اشخاص عادی حکم ورشکستگی صادر نمود، در ادامه به تفاوت های این دو می پردازیم :
۱ـ مطابق ماده ۴۱۸ قانون تجارت ورشکسته به محض اعلام حکم ورشکستگی از تصرف دراموال خود ممنوع می شود اما حکم اعسار این اثر را ندارد.
۲ـ ورشکستگی ممکن است از جانب بدهکار، طلبکاران یا دادستان اعلام گردد و اما اعلام اعسار تنها با بدهکار می باشد.
۳ـ ورشکسته اعتبار خود را از دست داده و جبران آن وابسته به شرایطی می باشد و حتی برخی حقوق اجتماعی و سیاسی نیز از ورشکسته گرفته می شود اما در مورد معسر بدین صورت نیست.
۴ـ حکم ورشکستگی نسبت به تمام بستانکاران تاجر ورشکسته مؤثر است اما حکم اعسار تنها در مورد بستانکاری مؤثر است که بدهکار در برابر او تقاضای اعسار است.

اعلام ورشکستگی :
برطبق ماده ۴۱۵ قانون تجارت اعلام ورشکستگی توسط اشخاص زیر امکان پذیر است :
۱ـ برحسب اظهار خود تاجر
۲ـ به موجب تقاضای یک یا چند نفر از طلبکارها
۳ـ برحسب تقاضای دادستان.

• اقسام ورشکستگی :
ورشکستگی سه نوع می باشد :
ـ ورشکستگی عادی
ـ ورشکستگی به تقصیر
ـ ورشکستگی به تقلب

• ورشکستگی عادی :
حالتی است که تاجر بدون تقصیر و تقلب و در اثر حوادث غیر قابل پیش بینی ورشکسته شده است. در این حالت هرگاه تاجر مطابق ماده ۴۱۳ ق. ت ورشکستگی را اعلام کند و شرایط مذکور در ماده را رعایت نماید ورشکسته عادی محسوب می گردد.

• ورشکستگی به تقصیر :
ورشکستگی به تقصیر در ماده ۵۴۱ ق.ت پیش بینی شده است، دراین حالت ۷ اصل برای این نوع ورشکستگی ذکر گردیده که از میان این هفت مبنا در ۴ مورد آن دادگاه مکلف به صدورحکم ورشکستگی به تقصیر می باشد و درسه مورد دیگر ممکن است حکم صادر گردد :

• موارد صدور حتمی حکم ورشکستگی به تقصیر :
1ـ درصورتی که اعلام گردد مخارج تاجر اعم از شخصی یا مخارج خانه وی درموارد عادی و معمولی ازدرآمد وی بیشتر بوده است.
2ـ درصورتی که محقق شود تاجر نسبت به سرمایه خود مبالغ عمده صرف معاملاتی کرده که درعرف تجارت پوچ یا نفع آن وابسته به اتفاق محض است.
3ـ اگر به قصد به تأخیر انداختن ورشکستگی خود، خریدی بالاتر از مظنه یا فروشی پایین تراز قیمت روز کرده،یا با وسائلی به همان قصد دور از فایده به کار برده باشد.
4ـ اگر یکی از طلبکارها پس از تاریخ توقف برسایرین ترجیح داده باشد طلب او را پرداخته باشد.

• درموارد زیرممکن است حکم ورشکستگی به تقصیر صادر گردد :
ـ اگر به حساب دیگری، بدون اینکه مزد یا کالای دریافت کند، تعهداتی نموده باشد که با توجه به وضعیت مالی او فوق العاده باشد.
ـ اگر ظرف سه روز از تاریخ توقف در پرداخت قروض، توقف خود را به دادگاه اعلام نکرده باشد و مطابق ماده ۴۱۳ ق.ت عمل نکرده باشد.
ـ درصورتی که دفتر نداشته یا دفاترش ناقص و بی ترتیب بوده یا در صورت دارایی وضعیت حقیقی خود را اعم از قروض و مطالبات به طور آشکار معین نکرده باشد.( مشروط بر اینکه دراین موارد تقلبی مرتکب نشده باشد، چون دراین صورت شامل ورشکستگی به تقلب خواهد شد.)
⃰ مجازات ورشکسته به تقصیر مطابق ماده ۶۷۱ قانون مدنی ایران از۶ ماه تا ۲ سال حبس خواهد بود.

• ورشکستگی به تقلب :
اگر تاجری یک سری جرایم را انجام دهد نتیجه آن ورشکستگی به تقلب او می باشد. موارد ورشکستگی به تقلب در ماده ۵۴۹ ق. ت ذکر شده و به قرار زیر می باشند :
هرگاه تاجر ورشکسته :
1ـ دفاتر خود را مفقود بنماید.
2ـ قسمتی از دارایی خود را ناپدید نماید.
3ـ قسمتی از دارایی خود را از طریق همدستی و معاملات ظاهری ازمیان ببرد.
4ـ خود را به وسیله اسناد یا به وسیله صورت دارایی و قروض به طور تقلب به میزانی که درحقیقت قرض دار نمی باشد بدهکار محسوب نماید‌.
⃰ مجازات ورشکستگی به تقلب به موجب ماده ۶۷۰ قانون مدنی ایران، یک تا پنج سال می باشد.


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()   
   
دوشنبه 4 تیر 1397  12:20 ب.ظ
توسط: درسا مخرم آباد از مهم‌ترین شهرهای لرنشین ایران در جنوب غرب کشور است. خرم‌آباد در استان لرستان واقع‌شده و مرکز این استان محسوب می‌شود. استان لرستان علاوه بر خرم‌آباد 9 شهرستان دیگر را در خود جای‌داده است که تحت حوزه استحفاظی این استان به شمار می‌آیند و بدین شرح هستند: ازنا، الیگودرز، بروجرد، پل‌دختر، دورود، دوره-چگنی، دلفان (نور آباد)، رومشگان و سلسله (الشتر) کوهدشت. استان لرستان در دره‌های زاگرس بنا گردیده و از آب‌وهوای مطلوبی برخوردار است. میزان بارندگی در این شهر بسیار بالاست و به همین منظور ششمین شهر ایران ازلحاظ بارندگی محسوب می‌شود. خرم‌آباد به‌واسطه تاریخی غنی که داشته آثار باستانی بسیاری را در خود دارد و از این لحاظ جاذبه گردشگری خاصی را دارد. از جاده‌های تاریخی و طبیعی موجود در این شهر می‌توان به فلک‌الأفلاک، مناره آجری، پل شاپوری، گرداب سنگی، سنگ نبشته، آرامگاه باباطاهر و دریاچه کیو اشاره کرد.

خرم‌آباد ازلحاظ موقعیت مکانی بر سر راه ارتباطی میان پایتخت کشور یعنی تهران و مناطق و شهرهای جنوبی قرارگرفته و به همین سبب از اهمیت راهبردی برخوردار است.
بیکاری یکی از معضلات این شهر محسوب می‌شود. نیروی کار جوان این شهر عمدتاً بیکار هستند و به همین سبب درزمینه‌ی ایجاد اشتغال موقعیت خوبی دارد. باوجود صنایع بزرگی همچون پتروشیمی خرم‌آباد و شرکت صدر فولاد در این شهر بازهم نیاز به ایجاد اشتغال دیده می‌شود. از دیگر مشاغلی که در این استان رواج دارد و مردم از آن‌ها درآمدزایی می‌کنند می‌توان به کشاورزی، دامداری، باغداری، صنایع‌دستی و تا حدودی کارخانه‌ای اشاره نمود.
اگر به هر دلیلی می‌خواهید در استان لرستان و در خرم‌آباد سرمایه‌گذاری کنید و به ثبت شرکت بپردازید به شما پیشنهاد می‌کنیم از مطالب مفیدی که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم استفاده کنید.

آشنایی با ثبت شرکت در خرم‌آباد


اداره کل ثبت شرکت ها استان لرستان در شهر خرم‌آباد، به‌عنوان مرکز استان واقع‌شده است. ثبت شرکت در سرتاسر این استان در هرکدام از شهرستان‌ها زیر نظر اداره کل استان یعنی اداره ثبت شرکت خرم‌آباد صورت می‌گیرد؛ اما در هر شهرستان این استان اداره ثبت شرکت در همان شهرستان واقع‌شده و تنها روند اداری طبق مقررات موجود به اداره کل استان ارجاع می‌گردد.
اما روند ثبت شرکت در خرم‌آباد بستگی به نوع شرکتی که می‌خواهید ثبت کنید دارد. هر شرکت با توجه به قانون، روند ثبت و مدارک و شرایط ملزوم خود را دارد و ممکن است تنها در مواردی با دیگر شرکت‌ها اشتراک داشته باشد. آنچه که مهم است این است که حیطه فعالیت و نام شرکت محدود به کدام دسته می‌گردد. درنهایت در زمینه فعالیت در هر دسته از شرکت‌های اعلام‌شده باید نوع آن ذکر شود.

به‌طورکلی 8 دسته طبق قانون تعریف‌شده‌اند؛ اما آمارگرفته شده از اداره کل ثبت شرکت‌ها در کشور نشان می‌دهد متقاضی ثبت دو نوع شرکت به نسبت بقیه بیشتر است. حیطه فعالیت و روند آن‌ها نیز ساده‌تر از بقیه است؛ اما شاید از جهاتی محدوده اختیاراتشان در مقایسه با بقیه محدودتر است. مجموعاً ما در این مقاله در رابطه با ویژگی‌ها و ثبت این دو شرکت توضیحاتی می‌دهیم
ویژگی‌ها و چگونگی ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم‌آباد

شرکت با مسئولیت محدود به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که در آن شرکا جهت امور تجاری به تأسیس شرکت پرداخته و سرمایه اولیه را خود تأمین می‌کنند. سهام این شرکت که برگرفته از سرمایه آن است قابلیت تقسیم و تخصیص به اعضا ندارد (به بیان دقیق‌تر سرمایه‌ی شرکت به سهام تقسیم نمی‌شود) اما مسئولیت هر فرد در این شرکت محدود به سرمایه‌ای‌ست که در میان گذاشته است.

با توجه به تعریف ارائه‌شده از شرکت با مسئولیت محدود در خرم‌آباد می‌خواهیم شمارا با مدارک موردنیاز برای روند ثبت آن و مراحل اداری ثبت این شرکت آشنا کنیم.

شما قبل از شروع باید بدانید که برای ثبت این شرکت حداقل باید 2 نفر باشید و به سن قانونی رسیده باشید. در تأمین سرمایه شرکت حداقل 2 نفر باید دخیل باشند و حداقل یک‌میلیون ریال به‌عنوان سرمایه اولیه تعریف شود.

اکنون مدارکی برای این شرکت نیاز دارید که علاوه بر کپی مدارک شناسایی اعضای شرکت و گواهی عدم سو پیشینه آن‌ها، دو برگ اظهارنامه شرکت با مسئولیت محدود، دو جلد اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود، دو نسخه صورت‌جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسان، دو نسخه صورت‌جلسه‌ی هیئت‌مدیره و وکالت‌نامه است.
اینکه هرکدام از این مدارک چه هستند و چگونه می‌توانید آن‌ها را تهیه و تنظیم کنید را می‌توانید از مشاوران «ثبت شرکت ویونا» بپرسید. کافی است با این شرکت تماس برقرار کنید تا بهترین راهنمایی‌ها را دریافت نمایید.

درواقع شما این مدارک را جهت اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم‌آباد نیازمندید. اکنون‌که آن‌ها را تهیه و تنظیم کرده‌اید می‌توانید مراحل ثبت را نیز سپری کنید. مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم‌آباد به این شرح است:

1. عقد قرارداد با ثبت شرکت
2. کامل کردن مدارک لازم (کپی مدارک شناسایی، گواهی عدم سوءپیشینه، اطلاعات و هزینه‌های لازم)
3. ثبت‌نام در سایت «اداره‌ی ثبت شرکت‌ها»
4. پیشنهاد پنج نام پیشنهادی برای شرکت
5. کامل کردن فرم‌ها
6. فرستادن مدارک به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها
7. واریز وجوه حق‌الثبت و حق‌الدرج به ثبت شرکت

با توجه به‌تمامی مطالبی که در ذیل ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم‌آباد آمد لازم است مزایا و معایب انتخاب این شرکت را نیز برای شما گوشزد کنیم تا با دیدی باز به انتخاب دست‌یابید. محاسن و معایب این نوع شرکت در جدولی گردآوری‌شده است.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم‌آباد

محاسن

1. فقط با دو نفر می‌توان آن را ثبت کرد.
2. روند ثبت آن ساده‌تر از شرکت‌های سهامی است

معایب

1. عدم امکان پذیره‌نویسی و پرداخت سهم‌الشراکه به‌صورت سهام قابل‌انتقال
2. برخی بانک‌ها به شرکت‌های با مسئولیت محدود، تسهیلات نمی‌دهند.
3. برخی شرکت‌های دولتی، به شرکت‌های با مسئولیت محدود، اجازه‌ی شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌ها را نمی‌دهند.

بعد از بررسی جامع این نوع شرکت همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم به بررسی نوع دیگری از انواع شرکت‌های قابل ثبت طبق قانون می‌پردازیم که این شرکت نیز عمومیت بالایی در ثبت را به خود اختصاص داده است.

ویژگی‌ها و چگونگی ثبت شرکت سهامی خاص در خرم‌آباد

شما جهت ثبت شرکت سهامی خاص در خرم‌آباد علاوه بر اطلاع از ماهیت آن باید از شرایط لازم برای این اقدام مدارک و روند ثبت آن نیز مطلع شوید در انتها مانند قبل محاسن و معایب آن را نیز در نظر بگیرید و بسنجید. تمامی این نکات را ما در ادامه این مطلب آورده‌ایم تا شما از آن‌ها بهره ببرید.
ماهیت شرکت سهامی خاص این است که در این شرکت شرکا جهت امور اداری گرد هم آمده و قصد تشکیل شرکت را دارند ضمن این کار سرمایه اولیه برای شروع را منحصراً خود اعضا تأمین می‌کنند و هیچ عضو خارجی از محدوده اعضای شرکت در تأمین آن دستی ندارد. سهام این شرکت قابل تخصیص و تقسیم است و منحصراً بین اعضای شرکت تقسیم می‌گردد. هر یک از اعضا به میزان سرمایه‌ای که در تجمیع سرمایه کل دارند سهامدار شرکت می‌شود و حیطه مسئولیت آن‌ها نیز محدود به میزان مبلغ اسمی سهام آن‌هاست.

اما برای اینکه شما مجوز اقدام به ثبت شرکت را داشته باشید باید مشمول شرایط اولیه آن شوید. این شرایط بدین شرح است:

1. حداقل 3 نفر عضو اصلی شرکت باید به سن قانونی (18 سال تمام) رسیده باشند. حداقل 2 نفر باید عضو هیئت‌مدیره و یک نفر سهام‌دار شود.
2. حداقل 2 نفر از اعضای شرکت باید به‌عنوان بازرس اصلی و علی‌البدل معرفی شوند. این دو نفر نباید با اعضای هیئت‌مدیره نسبت نسبی داشته باشند (نباید هم فامیل باشند).
3. هیئت‌مدیره و اعضای شرکت باید حداقل یک سهم داشته باشند.
4. هیئت‌مدیره و اعضا نباید سوءپیشینه‌ی کیفری داشته باشند.
5. حداقل مبلغ یکصدهزار تومان باید به‌عنوان سرمایه‌ی شرکت معرفی شود. 35% از مبلغ تعهد شده باید در یک حساب بانکی واریز شود.

اگر تمامی شرایط فوق درباره شما صدق می‌کند شما می‌توانید جهت اقدام به ثبت شرکت سهامی خاص در خرم‌آباد مدارک موردنیاز آن را تهیه و تنظیم کنید. این مدارک نیز در زیر لیست شده‌اند:

    کپی مدارک شناسایی اعضا
    گواهی عدم سوءپیشینه‌ی اعضا
    ارائه‌ی گواهی واریز حداقل 35 درصد سرمایه
    دو برگ اظهارنامه‌ی شرکت سهامی خاص
    دو جلد اساسنامه‌ی شرکت سهامی خاص
    دو نسخه صورت‌جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسان
    دو نسخه صورت‌جلسه‌ی هیئت‌مدیره
    وکالت‌نامه

مرحله نهایی بعد از تهیه و تنظیم مدارک در ثبت شرکت با مسئولیت محدود گذراندن روند اداری آن در اداره ثبت شرکت خرم‌آباد است. مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در خرم‌آباد به طور خلاصه به این شرح است:

1. امضای قرارداد با ثبت شرکت
2. کامل کردن مدارک لازم (کپی مدارک شناسایی، گواهی عدم سوءپیشینه و اطلاعات و هزینه‌های لازم)
3. ثبت‌نام در سایت «اداره‌ی ثبت شرکت‌ها»
4. مشخص کردن نام شرکت
5. واریز حداقل 35 درصد سرمایه و ارائه‌ی گواهی آن
6. کامل کردن فرم‌ها
7. ارسال مدارک به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها
8. واریز وجوه حق‌الثبت و حق‌الدرج

با در نظر گرفتن موارد ذکرشده که صرفاً جنبه اداری دارند لازم است شما از محاسن و معایب این نوع شرکت نیز باخبر شوید بدین منظور محاسن و معایب کلی آن در جدولی که در ادامه می‌آید برای شما گردآوری‌شده است.

ثبت شرکت سهامی خاص در خرم‌آباد

محاسن

1. راحت بودن نقل‌وانتقال سهام
2. فعالیت دوستانه در جمعی کوچک با سرمایه‌ی کنترل‌شده
3. محدود بودن مسئولیت سهامداران (فقط در قبال سهام خود)

معایب

1. وجود مقررات زیاد برای ثبت شرکت سهامی خاص
2. وجود مالیات‌های بیش‌تر و پیچیده‌تر


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()   
   
دوشنبه 4 تیر 1397  12:17 ب.ظ
توسط: درسا م

برخی از افراد شرکت نوپا و یا استارت آپ را با شرکت های کوچک به اشتباه می گیرند. بنابراین در این مقاله می خواهیم تفاوت این دو شرکت را توضیح دهیم برای درک بهتر ابتدا به توضیح هر یک بصورت جداگانه می پردازیم.

شرکت نوپا یا استارت آپ (startup company)

شرکت نوپا متشکل از حداکثر ۵ نفر است که با توجه به نیاز های زندگی ایده ای را مطرح می کنند و برای رفع نیاز اقدام به راه حلی برای رفع مشکل انجام می دهند که این ایده با کمترین هزینه و امکانات انجام پذیر می باشد. البته نیازی نیست که این راه حل کاملا نوآورانه باشد بلکه می تواند راه حل دیگر را تکمیل و بهتر نماید. شاید شرکت نوپا و یا استارت آپ ها از یک ایده ساده شروع به فعالیت نمایند ولی همگی دارای هدفی بزرگ باشند و این هدف گامی باشد که منجر به تشکیل یک شرکت بزرگ گردد. ایده هایی که در شرکت نوپا از آن استفاده می شود بسیار ریسک پذیر است. بطور کلی استارت آپ ها را شروع ناگهانی یک فرآیند می نامند.
در کل تعریف های گوناگونی در رابطه با استارت آپ ها مطرح شده است که یکی از بهترین تعریف ها از قول اریک ریس می باشد که می گوید استارت آپ ها سازمان انسانی است که برای خلق محصول جدید و با ارزش خلق شده اند.

به معرفی برخی از ویژگی های استارت آپ در زیر می پردازیم:

-شرکت استارت آپ دارای رشد سریعی می باشد که این امر برای اینگونه شرکت بسیار حائز اهمیت است.
-دارای ایده های ریسک پذیر می باشد.
-می توانند از نیروی کاری زیادی استفاده نمایند.
-می توانند در این مکان دارای رشد چشمگیری باشند.
-هزینه ی اولیه آن بسیار کم می باشد.
-استارت آپ ها در کمترین زمان کسب و کار مناسبی را پیدا می کنند.

استارت آپ ها با توجه به عوامل زیر ارزش گذاری خواهند شد

-متقاضیان با توجه به میزان هزینه هایی که در مسیر های تولید، بازاریابی، نیرو و آزمایشات باید خرج شود تخمین بزنند و هزینه ی اولیه ی خود را به دست آورند.
-متقاضیان باید رقیبان خود را به درستی بشناسند این امر موجب می شود که استارت آپ ها در رقابت حضور پیدا کنند. در این بخش کیفیت کار برای مصرف کنندگان بسیار حائز اهمیت می باشد.
-باید آینده استارت آپ ها مد نظر باشد. متقاضیان با میزان دریافت مقدار سرمایه باید سرمایه به دست آورده در آینده را تخمین زنند که باید از مهارت خاصی برخوردار باشند.
-در شرکت استارت آپ ها فقط بیان ایده کافی نمی باشد بلکه باید به دنبال شرکتی باشید که دارای هدف و پیشرفت باشد. بنابراین شرکتی را انتخاب نمایید که هدفمند باشد چون ایده بدون بهره برداری هیچ فایده ای ندارد.

مهترین اصول در استارت آپ ها به شرح زیر می باشد

-نیاز به سرمایه چه مادی و چه علمی
-هدف و آرزو هایی که برای شرکت استارت آپ دارید.
-باید در عرصه بازار به موفقیت برسید یعنی محصولات گونه ای باشید که باعث جذب مشتریان شود.
شرکت کوچک:
شرکت کوچک به گونه ای می باشد که ویژگی های یک شرکت نوپا و یا استارت آپ را نخواهد داشت بلکه شرکتی است که در آن ریسک معنی ندارد و به همان ویژگی هایی مثبتی که در شرکت وجود دارد اکتفا می نمایند. این امر باعث می شود که شرکت پیشرفتی را نداشته باشد و هیچ موقع به یک شرکت بزرگ تبدیل نگردد.

حال بعد از مطالعه این مطالب می توانید تفاوت شرکت کوچک و شرکت نوپا را دریابید در ادامه به تفاوت این دو نوع شرکت می پردازیم:
استارت آپ ها برای رشد شرکت خود و افزایش سود ریسک های بسیاری را انجام می دهند و برای رسیدن به موفقیت سرمایه گذاری می کنند. انگیزه ثبت شرکت استارت آپ ها فقط برای بزرگ شدن شرکت می باشد افراد تلاش می کند که دارای شرکت بزرگی باشند و به قله موفقیت دست پیدا کنند و یا بطور کلی کناره گیری می کنند. اما در شرکت های کوچک به اینگونه نمی باشد برای رسیدن به قله موفقیت زیاد تلاش نمی کنند و معمولا جایگاه ثابتی را دارند و هیچ موقع منافع خود را به خطر نمی اندازند.
شرکت کوچک و شرکت نوپا با یکدیگر اشتراکاتی نیز دارند که می توان به شیوه ثبت آن ها اشاره نمود که این نوع شرکت ها به دو صورت شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص ثبت می شوند که مدارک و راه حل های مشابهی را دارند که در زیر به آن اشاره می کنیم.

ثبت شرکت در قالب سهامی خاص

شرکت سهامی خاص نوعی شرکت بازرگانی است که سرمایه مورد نظر به سهام شده و مسئولیت شرکاء به مبلغ سهام بستگی دارد.

شرایط لازم برای ثبت شرکت در قالب سهامی خاص

•حداقل از سه عضوء و دو بازرس تشکیل شود.
•حداقل سرمایه یک میلیون ریال است.
•حداقل ۳۵ درصد از سرمایه نقدا پرداخت شود.
مدارک ثبت شرکت سهامی خاص:
•کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه ی افرادی که در شرکت فعالیت می کنند.
•گواهی عدم سوء پیشینه
•کپی اقرارنامه به همراه امضاء سهامداران
•زمانی که توسط موکل مراحل انجام شود نیاز به وکالتنامه است.
•در صورت مجوزی بودن عنوان، اخذ مجوز ضروری است.

ثبت شرکت در قالب مسئولیت محدود

نوعی شرکت تجاری به حساب می آید که سرمایه به سهام تقسیم نشده است و مسئولیت هر یک به مقدار سرمایه بستگی دارد.
شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود:
•حداقل از دو عضو تشکیل می شود.
•حداقل سرمایه یک میلیون ریال است.
•کل سرمایه باید پرداخت شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

•کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه ی افراد که در شرکت فعالیت می کنند.
•گواهی عدم سوء پیشینه
•کپی اقرارنامه به همراه امضاء سهامداران
•دو نسخه فرم تقاضانامه به همراه امضاء سهامداران
•دو نسخه فرم اساسنامه به همراه امضاء سهامداران
•اخذ مجوز، زمانی که عنوان مربوطه نیاز به اخذ مجوز را داشته باشد.

 
 


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 4 تیر 1397
نظرات()